Expo v Miláně 2015

Stoličky Rozmarné léto se vyhřívají u bazénu na Světové výstavě EXPO 2015 v Miláně

Česká designérka Helena Dařbujánová vytvořila pro Český pavilon EXPO 2015 v Miláně speciální edici stolků z kolekce EmilyJarmilyCecily s motivem „Rozmarné léto…“. Tyto stolky mají speciální úpravu pro venkovní použití a právě proti rozmarům podnebí jsou velmi odolné. Návštěvníci si je mohou vyzkoušet společně s lehátky mmcité přímo u brouzdaliště, které dominuje Českému domu.

Stolky spojují dohromady precizní českou řemeslnou práci a atmosféru Vančurova románu Rozmarné léto. A proč právě Rozmarné léto?

„To celé souvisí s mým mottem, návrat poezie do života skrze design. Rozmarné léto – kniha i film, vždy nadchnou vaši duši, poezií, rozšafností, humorem… A vy plně propadnete atmosféře zašlých časů, zašlých plováren, cítíte vůni léta, vidíte sklenici utopenců, orosený půllitr, na dece paní radová…  Stoličky byly inspirovány touhle letní poetikou,“ vysvětlila s úsměvem Helena Dařbujánová.

 

Jednotlivé ilustrace vytvořila Andrea Tachezy, držitelka letošní ceny Zlatá stuha. Ilustrace akcentují vodu, která je shodně hlavním tématem Českého pavilonu v Miláně.

Rozmarné léto, tedy stejnojmenné stoličky, mají za sebou i „kriminální zápletku“. Během prvních čtrnácti dní svého angažmá na Světové výstavě polovina zmizela… „Bohužel se nepodařilo zjistit, kdo stoličky vzal. Pozitivní na tom je, že se někomu tak líbily, že mu stálo za to na Expo krást. V průběhu srpna ale bude sestava opět kompletní, tentokrát navíc s červeným bezpečnostním lankem“ doplnila Helena Dařbujánová.

Stolky Jarmily v původní verzi, jsou v současné době také k vidění v londýnské galerii MINT, kam si je vybrala významná galeristka Lina Kanafani.

Stoličky Rozmarné léto i ostatní z kolekce EmilyJarmilyCecily můžete vidět také v showroomu designérky Heleny Dařbujánové v ulici Veverkova v Praze 7.

Celá kolekce volně navazuje na projekt Ženské záležitost, aneb co jsme kdy nutně potřebovaly v holčičím pokoji. Projekt je poctou našim babičkám a ženství jako takového.